Novembertävlingarna, långdistans

2017-11-12

Öppen motion 8

  • 49 startande
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Henrik Persson Tullinge SK 29:32
40 Pontus Axell IFK Enskede 54:03 35

Novembertävlingarna, medeldistans

2017-11-11

Öppen motion 8

  • 42 startande
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Lars Jakobsson Centrum OK 32:48
38 Pontus Axell IFK Enskede 1:06:56 29

Ungdomsseriefinalen i Stockholm

2017-10-01

H16

  • 50 startande
  • 2070m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Jesper Lidmar Snättringe SK 12:26 6:00
18 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 15:40 79 7:34
32 Ludde Blom IFK Enskede 18:28 67 8:55
40 Pontus Axell IFK Enskede 20:41 60 10:00
44 Hugo Nelsson IFK Enskede 22:39 55 10:57
49 Klas Bränström IFK Enskede 44:53 28 21:41

Ungdomsserien, region söder

2017-08-23

H16

  • 27 startande
  • 3660m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Fredrik Glännefors Söders-Tyresö 23:22 6:23
22 Pontus Axell IFK Enskede 48:14 48 13:11
23 Ludde Blom IFK Enskede 51:37 45 14:06
25 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 53:01 44 14:29

Hemfosadubbeln, lång

2017-08-19

H16

  • 18 startande
  • 5530m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Jesper Lidmar Snättringe SK 56:14 10:10
Pontus Axell IFK Enskede ej godk.
Ludde Blom IFK Enskede ej godk.

Slottssprinten

2017-06-10

H16

  • 30 startande
  • 1930m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Jonatan Ståhl Sundbybergs IK 11:04 5:44
15 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 13:39 81 7:04
22 Ludde Blom IFK Enskede 15:30 71 8:02
24 Pontus Axell IFK Enskede 18:56 58 9:49
26 Elias Skott IFK Enskede 19:30 57 10:06

Stockholm City Cup, #3

2017-06-07

H16

  • 31 startande
  • 2770m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Samuel Lindén Attunda OK 25:56 9:22
14 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 30:52 84 11:09
16 Ludde Blom IFK Enskede 31:14 83 11:17
18 Hugo Nelsson IFK Enskede 34:08 76 12:19
23 Pontus Axell IFK Enskede 39:01 66 14:05
28 Klas Bränström IFK Enskede 1:13:16 35 26:27
Gustav Björklund IFK Enskede ej start

Stockholm City Cup, #2

2017-05-31

H16

  • 50 startande
  • 3040m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Jesper Lidmar Snättringe SK 15:44 5:11
37 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 23:00 68 7:34
39 Gustav Björklund IFK Enskede 23:36 67 7:46
41 Ludde Blom IFK Enskede 25:47 61 8:29
42 Pontus Axell IFK Enskede 26:08 60 8:36

Hälsingehelg, dag 4, Forsarännet, medel

2017-05-28

H16

  • 9 startande
  • 3460m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Martin Bygdén Södertälje-Nykvarn OF 32:40 9:26
4 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 37:30 77 10:50
5 Gustav Björklund IFK Enskede 39:31 73 11:25
8 Ludde Blom IFK Enskede 43:21 65 12:32
9 Pontus Axell IFK Enskede 1:00:53 44 17:36

Hälsingehelg, dag 3, Forsarännet, lång

2017-05-27

H16

  • 10 startande
  • 5510m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 David Borg Södertälje-Nykvarn OF 44:54 8:09
6 Ludde Blom IFK Enskede 1:09:35 65 12:38
8 Pontus Axell IFK Enskede 1:32:57 48 16:52
9 Gustav Björklund IFK Enskede 1:50:54 40 20:08
10 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 1:56:54 38 21:13

Hälsingehelg, dag 2, Faxeträffen, medel

2017-05-26

H16

  • 13 startande
  • 3460m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 David Borg Södertälje-Nykvarn OF 30:25 8:47
7 Linus Albinsson IFK Enskede 43:04 71 12:27
8 Ludde Blom IFK Enskede 48:37 63 14:03
9 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 48:52 62 14:07
11 Gustav Björklund IFK Enskede 59:58 51 17:20
12 Pontus Axell IFK Enskede 1:15:37 40 21:51

Hälsingehelg, dag 1, Faxeträffen, lång

2017-05-25

H16

  • 12 startande
  • 4910m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 David Borg Södertälje-Nykvarn OF 37:01 7:32
5 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 1:01:09 61 12:27
8 Gustav Björklund IFK Enskede 1:06:10 56 13:29
9 Ludde Blom IFK Enskede 1:12:59 51 14:52
Pontus Axell IFK Enskede ej godk.

Ungdomsserien #2, krets söder 4

2017-05-23

H16

  • 17 startande
  • 4960m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Fredrik Glännefors Söders-Tyresö 34:20 6:55
7 Erik Norlin IFK Enskede 53:08 65 10:43
9 Elias Skott IFK Enskede 1:00:58 56 12:18
11 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 1:11:45 48 14:28
12 Pontus Axell IFK Enskede 1:12:15 48 14:34
14 Ludde Blom IFK Enskede 1:14:45 46 15:04
15 Hugo Nelsson IFK Enskede 1:22:53 41 16:43
Gustav Björklund IFK Enskede ej start
Teodor Norberg IFK Enskede ej godk.

Sommarlägret, sprint

2017-05-19

H16

  • 28 startande
  • 2550m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Jesper Lidmar Snättringe SK 14:03 5:31
23 Pontus Axell IFK Enskede 25:01 56 9:49
Erik Norlin IFK Enskede ej godk.
Nils Forsberg Rundström IFK Enskede ej godk.

Stockholm City Cup, #1

2017-05-17

H16

  • 48 startande
  • 2730m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Fredrik Glännefors Söders-Tyresö 15:34 5:42
32 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 20:33 76 7:32
41 Ludde Blom IFK Enskede 25:04 62 9:11
43 Elias Skott IFK Enskede 26:06 60 9:34
45 Pontus Axell IFK Enskede 28:31 55 10:27
Gustav Björklund IFK Enskede ej start

DM, sprint, Stockholm

2017-05-10

H16

  • 47 startande
  • 1960m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Fredrik Glännefors Söders-Tyresö 11:10 5:42
25 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 15:14 73 7:46
26 Linus Albinsson IFK Enskede 15:29 72 7:54
33 Gustav Björklund IFK Enskede 16:13 69 8:16
38 Pontus Axell IFK Enskede 19:31 57 9:57
41 Elias Skott IFK Enskede 20:13 55 10:19
43 Ludde Blom IFK Enskede 20:53 53 10:39

Ungdomsserien # 1, krets söder 4

2017-05-04

H16

  • 16 startande
  • 4800m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Fredrik Glännefors Söders-Tyresö 34:45 7:14
12 Elias Skott IFK Enskede 1:28:23 39 18:25
13 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 1:29:53 39 18:44
14 Pontus Axell IFK Enskede 1:34:38 37 19:43
Teodor Norberg IFK Enskede ej start
Gustav Björklund IFK Enskede ej start
Hugo Nelsson IFK Enskede ej godk.
Erik Norlin IFK Enskede ej godk.

Haningeträffen, lång

2017-04-23

H16

  • 37 startande
  • 6260m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Jesper Lidmar Snättringe SK 43:35 6:58
26 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 1:24:27 52 13:29
27 Elias Skott IFK Enskede 1:28:10 49 14:05
28 Ludde Blom IFK Enskede 1:28:42 49 14:10
Pontus Axell IFK Enskede ej godk.
Gustav Björklund IFK Enskede ej godk.

Aprilflämtet

2017-04-02

H16

  • 25 startande
  • 5130m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Anton Silier Järfälla OK 41:11 8:02
18 Ludde Blom IFK Enskede 1:13:06 56 14:15
21 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 1:22:09 50 16:01
22 Pontus Axell IFK Enskede 1:33:56 44 18:19
24 Gustav Björklund IFK Enskede 1:36:58 42 18:54
Linus Albinsson IFK Enskede ej godk.

Aprilskämtet

2017-04-01

H16

  • 25 startande
  • 3910m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Johan Langerak Järfälla OK 32:14 8:15
20 Gustav Björklund IFK Enskede 1:05:47 49 16:49
21 Pontus Axell IFK Enskede 1:16:41 42 19:37
Nils Forsberg Rundström IFK Enskede ej godk.

Stockholm Indoor Cup Etapp 2

2017-02-05

H16

  • 60 startande
  • 2700m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Victor Sadarangani Järla Orientering 34:43 12:51
16 Linus Albinsson IFK Enskede 44:49 16:36
27 Gustav Björklund IFK Enskede 49:30 18:20
28 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 49:38 18:23
36 Pontus Axell IFK Enskede 54:48 20:18
44 Elias Skott IFK Enskede 1:01:32 22:47
45 Ludde Blom IFK Enskede 1:02:42 23:13
52 Klas Bränström IFK Enskede 2:03:47 45:51

Stockholm Indoor Cup Etapp 1

2017-02-04

H16

  • 64 startande
  • 1350m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Victor Sadarangani Järla Orientering 21:16 15:45
13 Linus Albinsson IFK Enskede 28:18 20:58
21 Pontus Axell IFK Enskede 30:58 22:56
31 Ludde Blom IFK Enskede 32:26 24:01
34 Gustav Björklund IFK Enskede 33:14 24:37
Klas Bränström IFK Enskede ej godk.
Elias Skott IFK Enskede ej godk.