Ungdomsseriefinalen, Stockholm

2016-10-02

H14

  • 72 startande
  • 1800m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Johan Lundbäck Järfälla OK 12:56 7:11
20 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 16:39 78 9:15
21 Elias Skott IFK Enskede 16:54 77 9:23
31 Gustav Björklund IFK Enskede 17:37 73 9:47
41 Pontus Axell IFK Enskede 19:56 65 11:04
44 Ludde Blom IFK Enskede 20:42 62 11:30
55 Teodor Norberg IFK Enskede 25:33 51 14:12
65 Jonathan Derwinger IFK Enskede 34:51 37 19:22
67 Klas Bränström IFK Enskede 44:07 29 24:31

Luffarnas långdistans

2016-09-18

H14

  • 29 startande
  • 4100m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Marcus Stenebo Attunda OK 29:16 7:08
23 Ludde Blom IFK Enskede 1:02:21 47 15:12
Nils Forsberg Rundström IFK Enskede ej godk.
Teodor Norberg IFK Enskede ej godk.

DM, medel, Stockholm

2016-09-04

H14

  • 45 startande
  • 3050m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Fredrik Glännefors Söders-Tyresö 24:16 7:57
29 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 52:49 46 17:19

DM, lång, Stockholm

2016-09-03

H14

  • 41 startande
  • 3910m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Lukas Werner IFK Lidingö SOK 32:14 8:15
25 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 59:58 54 15:20
27 Ludde Blom IFK Enskede 1:00:55 53 15:35
29 Elias Skott IFK Enskede 1:10:47 46 18:06
32 Pontus Axell IFK Enskede 1:20:36 40 20:37
Gustav Björklund IFK Enskede ej godk.

Täby OK, lång

2016-08-28

H14

  • 28 startande
  • 3900m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Manne Hammarberg Järfälla OK 31:57 8:12
21 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 1:03:11 51 16:12

Täby OK, medel

2016-08-27

H14

  • 41 startande
  • 3000m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Oscar Aneland OK Ravinen 24:56 8:19
31 Ludde Blom IFK Enskede 45:20 55 15:07
32 Pontus Axell IFK Enskede 54:50 45 18:17
Gustav Björklund IFK Enskede ej start
Nils Forsberg Rundström IFK Enskede ej godk.

Ungdomsserien, regionsfinal, syd

2016-08-23

H14

  • 42 startande
  • 3280m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Alfred Längheim Tullinge SK 28:01 8:32
26 Elias Skott IFK Enskede 48:13 58 14:42
27 Ludde Blom IFK Enskede 49:45 56 15:10
28 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 50:49 55 15:30
32 Pontus Axell IFK Enskede 54:50 51 16:43
Teodor Norberg IFK Enskede ej godk.
Gustav Björklund IFK Enskede ej godk.

ROC, publiktävling på VM dag 2, medel

2016-08-21

H14

  • 73 startande
  • 2890m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Mattias Östberg Stora Tuna OK 17:11 5:57
68 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 41:27 41 14:21

ROC, publiktävling på VM dag 1, sprint

2016-08-20

H14

  • 77 startande
  • 1980m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Mattias Östberg Stora Tuna OK 10:54 5:30
67 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 19:25 56 9:48

O-Ringen Sälen 2016 Etapp 4

2016-07-28

H14

  • 233 startande
  • 4190m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 David Borg Södertälje-Nykvarn OF 21:50 5:13
189 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 42:13 52 10:05
217 Gustav Björklund IFK Enskede 57:54 38 13:49

O-Ringen Sälen 2016 Etapp 3

2016-07-26

H14

  • 235 startande
  • 3010m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Axel Elmblad Bredaryds SOK 19:57 6:38
223 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 56:14 35 18:41
229 Gustav Björklund IFK Enskede 1:05:29 30 21:45

O-Ringen Sälen 2016 Etapp 2

2016-07-25

H14

  • 232 startande
  • 3990m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Jesper Johansson OK Löftan 23:50 5:58
184 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 47:34 50 11:55
Gustav Björklund IFK Enskede ej start

O-Ringen Sälen 2016 Etapp 1

2016-07-24

H14

  • 234 startande
  • 4230m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Axel Elmblad Bredaryds SOK 21:29 5:05
Gustav Björklund IFK Enskede ej start
Nils Forsberg Rundström IFK Enskede ej godk.

Slottssprinten, individuell

2016-06-11

H14

  • 27 startande
  • 1700m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Hugo Kindborn OK Hällen 10:17 6:03
12 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 12:23 83 7:17
23 Ludde Blom IFK Enskede 17:01 60 10:01
27 Pontus Axell IFK Enskede 21:01 49 12:22

Stockholm City Cup, #3

2016-06-01

H14

  • 27 startande
  • 1980m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Isak Westring Järfälla OK 14:53 7:31
16 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 18:54 79 9:33
17 Ludde Blom IFK Enskede 18:58 78 9:35
19 Pontus Axell IFK Enskede 19:27 77 9:49
23 Klas Bränström IFK Enskede 23:46 63 12:00
25 Jonathan Derwinger IFK Enskede 27:20 54 13:48

Sommarlägret, sprint

2016-05-28

H14

  • 49 startande
  • 2220m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Johan Lundbäck Järfälla OK 13:09 5:55
29 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 18:20 72 8:15
37 Pontus Axell IFK Enskede 20:17 65 9:08
40 Ludde Blom IFK Enskede 20:42 64 9:19
44 Teodor Norberg IFK Enskede 23:07 57 10:25
47 Klas Bränström IFK Enskede 29:37 44 13:20
Emil Wik IFK Enskede ej godk.

Stockholm City Cup, #2

2016-05-25

H14

  • 38 startande
  • 2110m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 David Borg Södertälje-Nykvarn OF 11:14 5:19
24 Pontus Axell IFK Enskede 18:43 60 8:52
27 Ludde Blom IFK Enskede 19:30 58 9:15
28 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 19:31 58 9:15

Ungdomsserien, #2, krets söder 4

2016-05-24

H14

  • 18 startande
  • 3860m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Jakob Gadefors Nau Haninge SOK 31:07 8:04
14 Ludde Blom IFK Enskede 1:05:40 47 17:01
Elias Skott IFK Enskede ej start
Nils Forsberg Rundström IFK Enskede ej godk.

Stockholm City Cup, #1

2016-05-18

H14

  • 43 startande
  • 2050m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Lukas Werner IFK Lidingö SOK 12:09 5:56
21 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 15:41 77 7:39
32 Pontus Axell IFK Enskede 19:54 61 9:42
34 Ludde Blom IFK Enskede 20:09 60 9:50
36 Elias Skott IFK Enskede 22:29 54 10:58
41 Jonathan Derwinger IFK Enskede 46:58 26 22:55
42 Klas Bränström IFK Enskede 48:54 25 23:51

Ungdomsserien, #1, krets söder 4

2016-05-12

H14

  • 19 startande
  • 4240m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Erik Lidström Lauri Snättringe SK 35:55 8:28
8 Ludde Blom IFK Enskede 57:20 63 13:31
9 Gustav Björklund IFK Enskede 57:38 62 13:36
13 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 1:04:08 56 15:08
16 Pontus Axell IFK Enskede 1:15:26 48 17:47

DM, sprint, Stockholm

2016-05-10

H14

  • 45 startande
  • 1620m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Johan Lundbäck Järfälla OK 10:12 6:18
23 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 13:07 78 8:06

Swedish League, #7, lång, jaktstartsfinal med Kuxaträffen, dag 2

2016-05-08

H14

  • 53 startande
  • 3900m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Jesper Johansson OK Löftan 22:27 5:45
38 Gustav Björklund IFK Enskede 41:09 55 10:33
44 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 46:06 49 11:49
46 Ludde Blom IFK Enskede 55:28 40 14:13

Swedish League, #6, medel, med Kuxaträffen, dag 1

2016-05-07

H14

  • 53 startande
  • 3020m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Arvid Björk Trollhättans SOK 20:06 6:39
43 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 43:27 46 14:23
44 Ludde Blom IFK Enskede 45:17 44 15:00
51 Gustav Björklund IFK Enskede 1:25:45 23 28:24

Årsundarundan

2016-05-06

Öppen motion 7

  • 75 startande
  • 3200m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Johan Israelsson Stora Tuna OK 23:32 7:21
6 Anders Björklund IFK Enskede 30:02 58 9:23
50 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 48:11 29 15:03
71 Per Blom IFK Enskede 1:04:38 16 20:12

Swedish League, #5, sprint (WRE), med Hammarslaget

2016-05-05

H14

  • 52 startande
  • 2100m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Jesper Johansson OK Löftan 13:07 6:15
28 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 16:55 78 8:03
29 Gustav Björklund IFK Enskede 18:03 73 8:36
36 Ludde Blom IFK Enskede 19:42 67 9:23

Järladubbeln, medel

2016-05-01

Öppen motion 7

  • 81 startande
  • 3350m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Martin Norling Söders-Tyresö 22:42 6:47
10 Göran Hedström IFK Enskede 39:22 38 11:45
44 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 1:02:40 16 18:42
58 Göran Glanshed IFK Enskede 1:17:22 9 23:06

Järladubbeln, lång

2016-04-30

H14

  • 41 startande
  • 4040m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Fredrik Glännefors Söders-Tyresö 30:03 7:26
24 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 43:27 69 10:45
32 Ludde Blom IFK Enskede 56:27 53 13:58
35 Elias Skott IFK Enskede 1:00:12 50 14:54

Enskede-Hellas-dubbeln, medel (UP)

2016-04-24

Öppen motion 7

  • 70 startande
  • 3160m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Erik Mattsson Järla Orientering 24:49 7:51
12 Göran Hedström IFK Enskede 36:40 48 11:36
Nils Forsberg Rundström IFK Enskede ej godk.

Enskede-Hellas-dubbeln, lång

2016-04-23

Öppen motion 7

  • 27 startande
  • 3090m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Kent Bergman OK Ravinen 24:38 7:58
10 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 37:23 46 12:06
21 Gunnel Balck IFK Enskede 1:02:32 19 20:14

Solna OK, medel

2016-04-17

Öppen motion 7

  • 51 startande
  • 3140m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Nils Gumaelius Waxholms OK 21:54 6:58
18 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 43:05 31 13:43

Sundbybergs IK, lång

2016-04-16

Öppen motion 7

  • 66 startande
  • 3380m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Jonatan Bylars Forsa OK 23:28 6:57
10 Ida Gawell IFK Enskede 33:24 50 9:53
18 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 37:54 42 11:13
30 Göran Glanshed IFK Enskede 42:24 35 12:33

Mälarhöjdens IK OK, medel

2016-04-03

H14

  • 34 startande
  • 3310m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Erik Bovallius Järfälla OK 28:38 8:39
30 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 1:06:20 43 20:02
32 Gustav Björklund IFK Enskede 1:14:45 38 22:35

Vikingaträffen, Five-O, #5

2016-03-28

Öppen motion 7

  • 82 startande
  • 3120m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Vilma Blennow Falköpings AIK OK 28:05 9:00
50 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 1:01:23 26 19:40

Bohuslunken, Five-O, #4

2016-03-27

Öppen motion 7

  • 39 startande
  • 2640m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Karl Jansson Främmestads IK 26:31 10:03
37 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 1:27:28 10 33:08

Kortfredan, Five-O, #2

2016-03-25

H14

  • 29 startande
  • 2140m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Karl Petersén OK Njudung 12:42 5:56
15 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 16:14 78 7:35

Stockholm Indoor Cup Etapp 2

2016-02-07

H14

  • 47 startande
  • 31170m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Axel Flordal Katrineholms OK 17:19 0:33
22 Gustav Björklund IFK Enskede 28:23 0:55
24 Pontus Axell IFK Enskede 29:07 0:56
32 Ludde Blom IFK Enskede 34:43 1:07
36 Teodor Norberg IFK Enskede 43:39 1:24
Nils Forsberg Rundström IFK Enskede ej godk.
Klas Bränström IFK Enskede ej godk.

Stockholm Indoor Cup Etapp 1

2016-02-06

H14

  • 51 startande
  • 26000m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Karl Lundin Katrineholms OK 12:25 0:29
7 Pontus Axell IFK Enskede 17:23 0:40
9 Gustav Björklund IFK Enskede 17:27 0:40
13 Ludde Blom IFK Enskede 19:20 0:45
27 Nils Forsberg Rundström IFK Enskede 24:13 0:56
44 Jonathan Derwinger IFK Enskede 1:09:48 2:41
Elias Skott IFK Enskede ej start
Klas Bränström IFK Enskede ej godk.
Teodor Norberg IFK Enskede ej godk.