Ungdomsseriefinalen i Stockholm

2017-10-01

H10

  • 65 startande
  • 1670m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Henning Falkenström Skogsluffarnas OK 10:19 6:11
10 Lucas De Boussard IFK Enskede 14:50 70 8:53

DM, medel, Stockholm

2017-09-02

H10

  • 26 startande
  • 2550m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Ludvig Eggöy Markhester Snättringe SK 18:00 7:04
16 Lucas De Boussard IFK Enskede 31:34 57 12:23

Ungdomsserien, region söder

2017-08-23

H10

  • 36 startande
  • 2210m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Ludvig Eggöy Markhester Snättringe SK 13:53 6:17
26 Lucas De Boussard IFK Enskede 33:47 41 15:17

Hemfosadubbeln, medel

2017-08-20

H10

  • 21 startande
  • 2230m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Ludvig Eggöy Markhester Snättringe SK 12:01 5:23
16 Lucas De Boussard IFK Enskede 21:02 57 9:26

Hemfosadubbeln, lång

2017-08-19

H10

  • 6 startande
  • 2390m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Ludvig Eggöy Markhester Snättringe SK 33:09 13:52
Lucas De Boussard IFK Enskede ej godk.

OK Rodhen

2017-08-13

H10

  • 13 startande
  • 1630m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Petter Fochsen Waxholms OK 10:08 6:13
Lucas De Boussard IFK Enskede ej godk.

O-Ringen Värmland 2017 Etapp 5, lång, jaktstart

2017-07-28

H10

  • 161 startande
  • 2700m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Ludvig Eggöy Markhester Snättringe SK 17:33 6:30
Lucas De Boussard IFK Enskede ej godk.

O-Ringen Värmland 2017 Etapp 4, medel

2017-07-27

H10

  • 162 startande
  • 1980m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Axel Thybeck Lindebygdens OK 11:49 5:58
118 Lucas De Boussard IFK Enskede 21:22 55 10:47

O-Ringen Värmland 2017 Etapp 3, lång

2017-07-26

H10

  • 162 startande
  • 2580m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Axel Thybeck Lindebygdens OK 15:51 6:09
1 Nicolas Mohn OLC Kapreolo 15:51 6:09
131 Lucas De Boussard IFK Enskede 31:00 51 12:01

O-Ringen Värmland 2017 Etapp 2, lång

2017-07-24

H10

  • 161 startande
  • 2430m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Emil Ling IK Hakarpspojkarna 13:00 5:21
130 Lucas De Boussard IFK Enskede 23:33 55 9:41

O-Ringen Värmland 2017 Etapp 1, lång

2017-07-23

H10

  • 161 startande
  • 2470m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Ludvig Eggöy Markhester Snättringe SK 16:22 6:38
115 Lucas De Boussard IFK Enskede 40:47 40 16:31

Trekvällars Etapp 3

2017-07-05

H10

  • 7 startande
  • 2150m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Lucas De Boussard IFK Enskede 15:29 90 7:12

Trekvällars Etapp 2

2017-07-04

H10

  • 7 startande
  • 2275m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Gustav Myrberger Tullinge SK 21:13 9:20
2 Lucas De Boussard IFK Enskede 25:02 75 11:00

Trekvällars Etapp 1

2017-07-03

H10

  • 7 startande
  • 2500m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Ruben Arenander Skarpnäcks OL 19:06 7:38
6 Lucas De Boussard IFK Enskede 38:34 40 15:26

Stockholm City Cup, #3

2017-06-07

H12

  • 48 startande
  • 1620m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Max Österberg Gustavsbergs OK 10:03 6:12
42 Lucas De Boussard IFK Enskede 26:16 38 16:13

Ungdomsserien #2, krets söder 4

2017-05-23

U2

  • 20 startande
  • 2550m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Lucas De Boussard IFK Enskede 22:14 90 8:43
3 Emil Norlin IFK Enskede 24:34 81 9:38
9 Einar Lundin Orrghen IFK Enskede 36:19 51 14:15
19 Bastian Karlsson Strömö IFK Enskede 45:18 39 17:46

Sommarlägret, sprint

2017-05-19

U2

  • 28 startande
  • 1490m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Oscar Lundquist OK Ravinen 12:58 8:42
10 Emil Norlin IFK Enskede 21:48 49 14:38
14 Lucas De Boussard IFK Enskede 24:20 43 16:20

Stockholm City Cup, #1

2017-05-17

U2

  • 44 startande
  • 1450m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Oscar Lundquist OK Ravinen 10:11 7:01
14 Jon Forsberg Rundström IFK Enskede 16:32 52 11:24
15 Lucas De Boussard IFK Enskede 16:35 51 11:26
23 Simon Ahlström IFK Enskede 18:28 45 12:44
27 Nora Ahlström IFK Enskede 21:37 37 14:54
35 Felix Ahlström IFK Enskede 25:39 30 17:41

DM, sprint, Stockholm

2017-05-10

H10

  • 25 startande
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
Lucas De Boussard IFK Enskede ej godk.

Järlas medeldistans

2017-05-06

U2

  • 45 startande
  • 2190m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Anders Nilsson Bromma-Vällingby SOK 17:52 8:09
3 Lucas De Boussard IFK Enskede 24:24 63 11:08

Ungdomsserien # 1, krets söder 4

2017-05-04

U2

  • 22 startande
  • 2470m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Lucas De Boussard IFK Enskede 29:30 90 11:57
5 Mille Dahlgren IFK Enskede 36:16 71 14:41
7 Emil Norlin IFK Enskede 37:44 68 15:17
10 Einar Lundin Orrghen IFK Enskede 42:44 59 17:18
14 Bo Pers IFK Enskede 50:39 48 20:30
Uma Öjve IFK Enskede ej start

Aprilskämtet

2017-04-01

U2

  • 17 startande
  • 1980m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Amanda Mörkfors Järfälla OK 20:59 10:36
9 Lucas De Boussard IFK Enskede 24:23 76 12:19