Ungdomsseriefinalen, Stockholm

2016-10-02

U2H

  • 73 startande
  • 1525m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Vincent Widlund IFK Lidingö SOK 09:36 6:18
5 Lucas De Boussard IFK Enskede 10:08 85 6:39
12 Tomas Axell IFK Enskede 10:57 78 7:11
Kalle Forslund IFK Enskede ej start

DM, lång, Stockholm

2016-09-03

U2

  • 14 startande
  • 2340m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Ted Lagerström Attunda OK 23:50 10:11
4 Lucas De Boussard IFK Enskede 34:28 59 14:44

Täby OK, medel

2016-08-27

U2

  • 21 startande
  • 2100m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Olof Hagwall Järla Orientering 37:53 18:02
2 Lucas De Boussard IFK Enskede 38:18 89 18:14

Ungdomsserien, regionsfinal, syd

2016-08-23

U2H

  • 43 startande
  • 2140m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Teodor Jonsson Skarpnäcks OL 20:41 9:40
12 Lucas De Boussard IFK Enskede 32:19 54 15:06

Brakmarsmedeln i Tyresö

2016-08-21

U2

  • 14 startande
  • 2100m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Simon Sjöberg OK Ravinen 16:22 7:48
3 Lucas De Boussard IFK Enskede 20:03 72 9:33
13 Alva Gawell IFK Enskede 35:54 36 17:06

Tibrotrippeln, dag 2, medel

2016-08-06

U2

  • 31 startande
  • 2340m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Alvin Lundgren Växjö OK 22:47 9:44
6 Lucas De Boussard IFK Enskede 25:08 81 10:44

O-Ringen Sälen 2016 Etapp 4

2016-07-28

U2

  • 408 startande
  • 2520m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Edvin Åtting Linköpings OK 18:32 7:21
20 Lucas De Boussard IFK Enskede 24:27 66 9:42

O-Ringen Sälen 2016 Etapp 3

2016-07-26

U2

  • 370 startande
  • 1500m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Håkon Hallan OK Skøynar 16:12 10:48
51 Lucas De Boussard IFK Enskede 22:25 62 14:57

O-Ringen Sälen 2016 Etapp 2

2016-07-25

U2

  • 375 startande
  • 2580m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Noah Enberg Halmstad OK 20:10 7:49
49 Lucas De Boussard IFK Enskede 27:43 63 10:45

O-Ringen Sälen 2016 Etapp 1

2016-07-24

U2

  • 354 startande
  • 2670m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Sofia Olsson IK Hakarpspojkarna 17:27 6:32
41 Lucas De Boussard IFK Enskede 22:52 66 8:34

Ungdomsserien, #2, krets söder 4

2016-05-24

U2

  • 21 startande
  • 2380m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Hugo Pelander Snättringe SK 22:01 9:15
3 Lucas De Boussard IFK Enskede 24:48 79 10:25
8 Kalle Blom IFK Enskede 29:12 65 12:16
16 Smilla Green IFK Enskede 38:39 47 16:14
17 Sofia Lindhagen IFK Enskede 39:44 45 16:42
20 Molly Green IFK Enskede 1:05:50 23 27:40

Ungdomsserien, #1, krets söder 4

2016-05-12

U2

  • 22 startande
  • 2500m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Linn Nordmyr Magnusson Snättringe SK 23:18 9:19
5 Lucas De Boussard IFK Enskede 27:24 75 10:58
11 Kalle Blom IFK Enskede 33:43 59 13:29
12 Molly Green IFK Enskede 35:20 56 14:08
17 Sofia Lindhagen IFK Enskede 39:51 48 15:56
19 Smilla Green IFK Enskede 43:15 44 17:18

Swedish League, #7, lång, jaktstartsfinal med Kuxaträffen, dag 2

2016-05-08

U2

  • 8 startande
  • 2500m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Charlie Fasth Boxholm-Mjölby OL 17:19 6:56
2 Lucas De Boussard IFK Enskede 21:28 61 8:35

Swedish League, #6, medel, med Kuxaträffen, dag 1

2016-05-07

U2

  • 11 startande
  • 2430m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Charlie Fast Boxholm-Mjölby OL 16:45 6:54
7 Lucas De Boussard IFK Enskede 24:25 59 10:03

Årsundarundan

2016-05-06

U2

  • 25 startande
  • 2700m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Charlie Fast Boxholm-Mjölby OL 22:44 8:25
4 Lucas De Boussard IFK Enskede 27:10 74 10:04

Swedish League, #5, sprint (WRE), med Hammarslaget

2016-05-05

U2

  • 12 startande
  • 1360m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Lucas De Boussard IFK Enskede 11:06 90 8:10

Järladubbeln, lång

2016-04-30

U2

  • 45 startande
  • 2240m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Gustav Myrberger Tullinge SK 16:46 7:29
9 Lucas De Boussard IFK Enskede 21:48 67 9:44
16 Smilla Green IFK Enskede 25:08 57 11:13
34 Molly Green IFK Enskede 35:51 37 16:00

Enskede-Hellas-dubbeln, lång

2016-04-23

U2

  • 6 startande
  • 2480m
Pl Namn Förening Tid Poäng Tempo
1 Anders Nilsson Bromma-Vällingby SOK 20:57 8:27
3 Lucas De Boussard IFK Enskede 30:35 49 12:20